Aktualitātes

Aktuālākie ES zinātniski tehniskie sasniegumi 2015.gadā

Ik gadu uzņēmēji un pētnieki visā Eiropā intensīvi strādā, lai risinātu globālajai sabiedrībai būtiskas problēmas, kā arī uzlabotu sociālo vidi un veicinātu sabiedrības integrāciju. Inovāciju izstrādē liela nozīme ir Eiropas Komisijas iniciatīvām, piemēram, pētniecības programmai Horizonts 2020, kas sniedz finansiālo atbalstu mērķtiecīgi radītu, inovatīvu ideju komercializācijai ar mērķi sekmēt tehnoloģiju attīstību un virzīties pretī ilgtspējīgai attīstībai. Piedāvājam gūt ieskatu 2015. gada nozīmīgākajos pētniecības projektos un tehnoloģiskajos sasniegumos, kuru pamatā ir Eiropas zinātnieku un uzņēmēju sadarbība un izcilība.

Aktuālākie Eiropas Savienības zinātniski tehniskie sasniegumi 2015. gadā

Uz gēnu analīzi balstīts krūts vēža tests

Nīderlandes zinātnieku grupa pētnieces Lauras van ‘t Veeras vadībā izstrādājusi inovatīvu metodi, kas ļauj sievietēm, kam diagnosticēts krūts vēzis, pieņemt lēmumu par to, vai pēc pirmreizējās krūts vēža operācijas nepieciešams veikt ķīmijterapijas kursu. Izstrādātais krūts vēža tests analizē konkrētās personas gēnu paraugus, lai noteiktu, vai pacients pieder augsta atkārtota vēža saslimšanas grupai vai zema riska atkārtota vēža saslimšanas grupai, kam nav galējas nepieciešamības veikt pēcoperācijas ķīmijterapijas kursu. Pētījuma ietvaros tika identificēts specifisks ģenētisks „paraksts”, ko veido 70 gēni, nosakot, cik augsta ir iespējamība personai atkārtoti saslimt ar vēzi.

Vairāk informācijas

 

Vēža diagnostika, izmantojot izelpas analīzi

Pētnieki no Izraēlas izstrādājuši elektronisku ierīci NA-NOSE jeb mākslīgo nanodegunu, kas, analizējot mikrodaļiņas cilvēka izelpā, spēj noteikt vēža šūnu klātbūtni organismā, kā arī stadiju, ciktāl vēzis varētu būt attīstījies. Ierīce ļauj diagnosticēt vēzi agrā stadijā, palielinot slimnieku iespējas uzveikt audzēju. Nākotnē plānots attīstīt ierīces tehnoloģiskās iespējas, lai agrīnā stadijā diagnosticētu Parkinsona slimību, Alcheimera slimību, nieru, aknu saslimšanas u.c.

Vairāk informācijas:

 

Atvieglotas komunikācijas iespējas cilvēkiem ar smagiem kustību un saziņas traucējumiem

Zviedru fiziķis Džons Elvesjo izstrādājis iekārtas konceptu, kas dos būtisku ieguldījumu cilvēku ar smagiem kustību un saziņas traucējumiem dzīves kvalitātes uzlabošanā. Tehnoloģijas pamatā ir cilvēka acu kustību analīze, lai atvieglotu dažādu komunikācijas iekārtu lietošanu, piemēram, izstrādātā iekārta piedāvās displeju ar alfabēta burtiem, kā arī fiksēs cilvēka acu skatienu un tā pārvietošanos pa displeju, izvēloties konkrētus burtus un veidojot vārdu, lai atskaņotu vai citādi atspoguļotu pacienta teikto.

Vairāk informācijas:

 

Dzeramā ūdens patēriņa samazināšana industriālajos procesos

34 Eiropas valstu pētniecības institūtu sadarbības rezultātā izstrādāts projekts AQUAFIT4USE, kura mērķis ir samazināt industriāli patērētā dzeramā ūdens daudzumu. Projekts paredz fundamentālu pieeju, kas ļaus daudz efektīvāk novērtēt, cik daudz un kādas kvalitātes ūdens nepieciešams dažādu preču ražošanas un citos industriālajos procesos.

Vairāk info:

 

Inovācija sirds vārstuļu pārstādīšanā zīdaiņiem

Vienam no tūkstoš jaundzimušajiem tiek diagnosticēts iedzimts sirdsdarbības defekts. Puse no šiem defektiem saistās ar sirds vārstuļa darbības traucējumiem, taču vārstuļa pārstādīšanas operācija ir ļoti bīstama, turklāt pastāv risks, ka mazuļa organisms pārstādīto vārstuli var atgrūst. Vairāku Eiropas valstu pētnieku grupa izstrādājusi tehnoloģiju Lifevalve, kas ļaus pārstādīt no zīdaiņa audiem radītu sirds vārstuli, kas augs kopā ar organismu, turklāt šo vārstuļa pārstādīšanas operāciju būs iespējams veikt bez tradicionālās ķirurģiskās iejaukšanās.

Vairāk informācijas:

 

Jauns izgudrojums cīņai ar terorismu

Starpnacionāla zinātnieku grupa devusi pienesumu cīņai ar terorismu, izstrādājot projektu OPTIX – iekārtu, kas ļauj identificēt pat mikroskopiskas sprāgstvielu daļiņas līdz 20 metru attālumam. OPTIX apvieno trīs dažādas funkcijas aizdomīgu saiņu analīzei – infrasarkano staru tehnoloģija sprāgstvielu klātbūtnes noteikšanai un lāzeru tehnoloģija potenciāli bīstamās vielas molekulārajai analīzei, kā arī konkrētas sprāgstvielas identifikācijai.

Vairāk informācijas: