Aicina pieteikties Baltijas valstu stipendijai sievietēm zinātnē

Jau otro gadu Baltijas valstu zinātņu akadēmijas sadarbībā ar UNESCO nacionālajām komisijām aicina pieteikties stipendiju konkursā zinātniecēm “Baltijas stipendija sievietēm zinātnē 2025”. Deviņas izcilas Baltijas zinātnieces katra saņems 7000 eiro stipendiju, novērtējot viņu līdzšinējo sniegumu un sekmējot tālākus pētījumus.

Stipendijas mērķis ir atbalstīt sievietes zinātnieces, lai viņas varētu veidot karjeru zinātniskās pētniecības jomā Baltijas valstīs. Nacionālajos konkursos iecerēts izvērtēt un sniegt atbalstu labākajām Baltijas valstu jaunajām zinātniecēm to virzībā uz izcilību zinātnē, kā arī popularizēt jauno zinātnieču sasniegumus un iedrošināt talantīgākās studentes izvēlēties zinātnieces profesiju.

Stipendijas dokumentācija, ieskaitot pieteikuma anketu, pieejama Latvijas Zinātņu akadēmijas tīmekļvietnē. Pieteikumus varēs iesniegt gan jaunās zinātnieces, kuras pašlaik studē doktorantūrā vai strādā pie sava promocijas darba Latvijas augstskolās vai pētniecības iestādēs, gan arī zinātnieces, kuras ir ieguvušas doktora grādu ne senāk kā pirms septiņiem gadiem un strādā kādā no Latvijas augstskolām vai pētniecības iestādēm.

Latvijā tiks piešķirtas divas stipendijas dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju, medicīnas un veselības zinātņu jomā – viena doktora grāda kandidātei un viena zinātņu doktorei, kā arī viena stipendija zinātņu doktorei sociālo un humanitāro zinātņu jomā.

Pērn balvai pieteicās 63 zinātnieces

Pērn šai stipendijai bija pieteikušās 63 pretendentes no Latvijas. 50 pieteikumi tika saņemti dabaszinātņu, inženierzinātņu un tehnoloģiju, medicīnas un veselības zinātņu jomā, bet 13 pieteikumi – humanitāro un sociālo zinātņu jomā, rakstīja Labs of Latvia.

2024. gadā “Baltijas stipendiju sievietēm zinātnē” saņēma trīs Latvijas zinātnieces – Dr.philol. Anne Sauka, Dr.chem. Daniela Godiņa un Mg.phys. Līga Ignatāne, rakstīja Labs of Latvia.

A. Sauka teic, ka šī stipendija bija ne vien liels pagodinājums, bet arī pamudinājums turpināt iesāktos pētījumus filozofijā. “Stipendija man kā pētniecei radīja drošības sajūtu par to, ka izvēlētais pētniecības ceļš ir aizraujošs un noderīgs ne vien man pašai, bet arī plašākam interesentu lokam, līdz ar to nostiprinot manu pārliecību par saviem spēkiem. Piešķirtie līdzekļi ļauj pievērsties monogrāfijas tapšanai, kam citādi, iespējams, nepietiktu motivācijas,” viņa atklāj.

Arī D. Godiņa norāda, ka šis novērtējums nozīmē daudz vairāk nekā tikai atzinību – tā ir arī atbildība būt redzamai, dalīties ar savu pieredzi un iedvesmot citas sievietes zinātnē.

“Zinātne man nekad nav bijusi tikai laboratorija – es uzskatu, ka ir svarīgi būt aktīvai arī sabiedrībā. Esmu dalījusies savos pētījumos un pieredzē dažādos plašsaziņas līdzekļos, man ir bijusi iespēja uzrunāt auditorijas dažādos pasākumos – sarunu festivālā “Lampa” un “Deep Tech Atelier”. Šīs pieredzes ļauj man zinātni parādīt kā pieejamu, dzīvu un nozīmīgu. Stipendija man devusi papildu pārliecību, ka es eju pareizajā virzienā – ar darbiem, kas var radīt jēgpilnas pārmaiņas,” teic D. Godiņa.

L. Ignatāne uzsver, ka šī stipendija sievietēm zinātnē ir pavērusi plašāk jau esošās durvis zinātnē, kā arī atvērusi jaunas, kas ļauj runāt ar plašāku sabiedrību par zinātni Latvijā, par profesijas izvēli.

“Man šķiet svarīgi stāstīt, ka ar zinātni nenodarbojas tikai konkrēta tipa cilvēki, mēs esam ļoti dažādi gan ikdienā, gan savā redzējumā, bet kopējais ir viens – izzināt un atklāt. Te iekļaujos arī es, meitene, kura 12. klasē vēl joprojām nezināja, ar ko grib nodarboties, latviešu tautas deju dejotāja, pēc tam kolektīva vadītāja, kas deg par Dziesmu un deju svētku tradīcijas turpināšanos, meita, māsa, draudzene, sieva, mamma un pēc amata – pētniece,” piebilst L. Ignatāne.

UNESCO un Latvijas Zinātņu akadēmija jau ilgstoši izceļ zinātnieces

Stipendiju konkursu Latvijā rīko Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar UNESCO Latvijas Nacionālo komisiju un ar Izglītības un zinātnes ministrijas finansiālu atbalstu.

Iepriekš ilgus gadus līdzīgu atbalsta programmu zinātniecēm, kuras nosaukums bija “Sievietēm zinātnē”, īstenoja “L`Oréal” sadarbībā ar Latvijas, Igaunijas un Lietuvas zinātņu akadēmijām un UNESCO nacionālajām komisijām.

Kopš 2005. gada, kad programma tika ieviesta Latvijā, atzinību par savu ieguldījumu zinātnes jomā saņēma 57 Latvijas zinātnieces. 2023. gada programmā pieteicās 36 jaunās zinātnieces no Latvijas – 17 zinātņu doktores un 19 doktorantes, rakstīja Labs of Latvia.

Previous
Previous

EU Business Hub @ Smart Energy Week rudenī (pagarināts pieteikšanās termiņš)

Next
Next

Aicinām uzņēmumus piedalīties starptautiskajās B2B tikšanās reizēs “Subcontracting Meetings 2025” Poznaņā (klātienē vai online)