Aktualitātes

Jauna ēra Latvijas Kvantu tehnoloģiju iniciatīvā

Eiropas projekta “Ceļā uz izcilības centru kvantu fotonikā Latvijā (ToEQPL)” mērķis ir veicināt kvantu fotonikas attīstību Latvijā, nostiprināt Latvijas zinātnieku pienesumu šajā jomā, kā arī pozicionēt Latviju kā atzītu kvantu fotonikas centru Eiropas līmenī.

Kvantu fotonika ir jauna disciplīna, kas izveidojusies, saplūstot kvantu tehnoloģijām un integrētajai fotonikai. Tā ieguvusi impulsu līdz ar Eiropas Komisijas iniciatīvu “Quantum Flagship”. Latvijas Kvantu iniciatīvas mērķis ir izmantot dažādu jomu, piemēram, matemātikas, datorzinātņu, materiālzinātņu, fizikas un inženierzinātņu speciālistu zināšanas. Latvijā redzamākie iniciatīvas virzītāji ir profesors Andris Ambainis un profesors Vjačeslavs Kaščejevs, kas specializējušies tādās kvantu tehnoloģiju jomās kā kvantu kriptogrāfija un kvantu algoritmi.

Iespēja attīstīt kvantu fotonikas pētniecību

ToEQPL projekta mērķis ir izveidot izcilības centru, kas veicinās sadarbību starp dažādām institūcijām, tostarp projekta koordinatoru, Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtu (LU CFI) un Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), Trento Universitāti un Trojas Tehnoloģiju universitāti. Izmantojot LU CFI materiālpētniecības iespējas, iniciatīvas mērķis ir savienot kvantu algoritmus un fotoniku, izveidojot stabilu kvantu fotonikas ekosistēmu Latvijā.

“Kā projekta koordinators es šo projektu redzu kā lielisku iespēju LU CFI attīstīt kvantu fotonikas pētniecību un celt Latvijas pozīcijas šajā svarīgajā zinātnes virzienā. Sadarbojoties ar ārvalstu partneriem un veicinot inovācijas, mūsu mērķis ir pozicionēt Latviju kā nozīmīgu kvantu tehnoloģiju jomas spēlētāju Eiropā,” skaidro ToEQPL projekta koordinators, LU CFI vadošais pētnieks un Organisko materiālu laboratorijas vadītājs Dr. phys. Aivars Vembris.

Trojas Tehnoloģiju universitātes profesors Kristofs Kuto (Christophe Couteau) uzsver kvantu tehnoloģiju un fotonikas apvienošanas potenciālu: “Es uzskatu, ka šis projekts ir ļoti svarīgs un savlaicīgs. Kvantu fotonika – šie divi vārdi, ja tos aplūko atsevišķi, izceļ kvantu tehnoloģiju un fotonikas nozīmi. Kopā tiem ir vēl lielāka ietekme. Mērķis ir radīt ekosistēmu un labvēlīgu vidi kvantu fotonikai Latvijā. Jums jau ir labi sasniegumi abās jomās, un projekta ideja ir tās integrēt.”

Kvantu tehnoloģijas šobrīd strauji attīstītās

LU CFI notikušajā starptautiskajā konferencē par kvantu fotoniku tika apspriesti dažādi temati, tostarp organiskie kvantu gaismas avoti, kvantu sakaru sistēmas, kvantu sensori un supravadošie nanovadu vienfotona detektori. Pasākumā uzstājās pārstāvji no visām ToEQPL projekta konsorcija partneru organizācijām, kā arī pētnieki no Latvijas Universitātes.

Prof. Andris Ambainis pēc pasākuma atzīmēja, ka kvantu tehnoloģijas ir viens no aktuālākajiem nākotnes tehnoloģiju virzieniem pasaulē, kas šobrīd ļoti strauji attīstītās.

“To mēs varam redzēt gan kvantu datoros, kur tiek būvētas aizvien jaudīgākas kvantu ierīces, gan kvantu šifrēšanā, kuras attīstība notiek arī Latvijā. Uzsāktajam projektam ir nozīmīga loma Latvijā, jo tas vairo Latvijas potenciālu šajā ļoti svarīgajā jomā,” teic A. Ambainis.

Prof. Lorenco Pavesi (Lorenzo Pavesi) no Trento Universitātes izteica atzinību par konferences panākumiem, uzsverot Latvijas lielās pētniecības iespējas: “Mēs esam sanākuši kopā, jo šeit tiek veikti izcili pētījumi. Mūsu mērķis ir izmantot Latvijā paveikto lielisko darbu, lai attīstītu kvantu fotoniku. Apvienojot mūsu starptautisko pieredzi ar Latvijas pētnieku grupas padziļinātajām zināšanām, vēlamies attīstīt kvantu fotonikas tehnoloģijas, kas var kļūt par katalizatoru tehnoloģiju pārnesei un palīdzēt jaunu nozaru attīstībai.”

Sadarbojas ar pasaules ekspertiem

Konference bija svarīgs notikums zināšanu apmaiņai, pulcējot ekspertus un pētniekus, lai dalītos pieredzē un apspriestu jaunākos sasniegumus kvantu tehnoloģiju jomā. Veicinot sadarbību starp dažādu valstu un institūciju zinātniekiem, konference sniedza būtisku ieguldījumu kvantu fotonikas attīstībā un inovācijās.

Profesors Vjačeslavs Kaščejevs bija gandarīts konferencē redzēt jauno LU CFI pētnieku paaudzi, kas ir spēcīga materiālzinātņu un nanoierīču izgatavošanā un šī projekta īstenošanas gaitā ir gatava pārņemt pasaules pieredzi. Zinātnieks uzsvēra sadarbību ar pasaules ekspertiem, kurai ir liela nozīme zinātniskās izcilības veicināšanā.

“Ar šo projektu Latvija gūst kompetences tieši šajos kvantu pielietojumos. Tāpēc kvantu fotonikas virziens caur šo projektu iegūst būtisku papildspēku Latvijas inovāciju ekosistēmā. ToEQPL projekts arī ir tie augļi, uz ko mēs cerējām, uzsākot kvantu iniciatīvu, jo mēs redzam, ka partneri un projekta padome sastāv no nozares līderiem Eiropas un globālajā mērogā. Tieši mācoties no labākajiem, mēs visi varam augt un zinātniskā izcilība nepaliek tikai atsevišķās jomās, bet tiek nodota sektoros, kur tālāk uzkrātais cilvēkkapitāls un zinātība ir pārnesama uz pielietojumu, kas nav obligāti orientēts uz konkrēto šauro jomu. Tieši būšana vienā pētniecības telpā ar spēcīgām Eiropas institūcijām ir virsmērķis visai mūsu pētniecības videi,” uzsver V. Kaščejevs.

Iepazīsties ar “Labs of Latvia” rakstu sēriju par kvantu tehnoloģijām:

  • pirmajā rakstā apskatījām plašās attīstības iespējas, ko paver kvantu tehnoloģijas;
  • otrajā rakstā ieskicējām, ko pētnieki dara šajā nozarē;
  • trešajā rakstā pievērsāmies Latvijas stiprajām pusēm kvantu tehnoloģiju jomā;
  • ceturtajā rakstā stāstījām par uzņēmumu aktivitāti kvantu tehnoloģiju jomā;
  • piektajā rakstā apskatījām izglītības nozīmi kvantu tehnoloģiju un Latvijas nākotnes attīstībā;
  • sestajā rakstā atgādinājām par Latvijas kvantu iniciatīvu.