Aktualitātes

Šogad ar LIAA iesaisti realizēti 46 investīciju projekti

2023. gadā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) iesaisti realizēti 46 investīciju projekti. To kopējais apjoms ir 618,9 miljoni eiro, bet plānoto darba vietu skaits ir 2513. Investīciju piesaistē LIAA fokusējas uz nozarēm ar augstu pievienoto vērtību, lai ienākošais ārvalstu kapitāls stimulētu straujākas pārmaiņas ekonomikā.

LIAA stratēģijā izvirzītie mērķi laika posmā no 2023. līdz 2025. gadam ir piesaistīt investīcijas divu miljardu eiro apmērā, nodrošinot 7500 jaunu darba vietu izveidi. 2024. gadā LIAA izvirzītais mērķis ārvalstu investīciju piesaistei ir 660 miljoni eiro.

“Ārvalstu uzņēmumu interese par ienākšanu Latvijā joprojām ir pietiekami liela, un kopumā šogad strādājām ar 182 projektiem, kuru potenciāls sasniedz piecus miljardus eiro. Ne visi no šiem projektiem realizēsies, bet daļa noteikti kļūs par investīciju veiksmes stāstiem. Mēs redzam, ka liela interese ir par projektiem enerģētikas un IKT jomā, attīstās arī ražošana, paplašinot esošās ražotnes un būvējot jaunas. Piesaistīto investīciju apjoms šogad, salīdzinot ar 2022. gadu, ir pieaudzis par aptuveni 30 %,” uzsver LIAA direktora vietniece investīciju un enerģētikas jautājumos Laura Štrovalde.

Sava loma ir arī globālajām tendencēm

Investīciju piesaisti sekmēja globālās tendences viedās enerģētikas sektora izaugsmē. Nozare attīstās un tas ietekmē arī investoru interesi par Latviju. Valsts īstenotā politika atjaunīgās enerģijas jomā stimulē jaunu investīciju ienākšanu. Vairāki sāktie projekti viedās enerģētikas nozarē ir savstarpēji papildinoši un nākotnē veidos vērtību ķēdi, kas sekmēs gan Latvijas enerģētisko neatkarību, gan sniegs iespēju kļūt par elektroenerģijas eksportētājvalsti.

Sava loma ir arī tādiem ekonomikai nozīmīgiem projektiem kā Latvijas un Igaunijas atkrastes vēja parkam “Elwind”. Tas rada priekšnoteikumus ūdeņraža un citu tehnoloģiju attīstībai ar augstu energoietilpību. Šobrīd šajā virzienā strādā tādi uzņēmumi kā “Stena Line”, bet uzņēmums “Fokker Next Gen” Latvijā iecerējis strādāt pie pasažieru lidmašīnu ar ūdeņraža dzinēju attīstības.

Izceļas bioekonomikas sektors

Pozitīva loma investīciju piesaistē un jaunu darba vietu izveidošanā 2023. gadā bija bioekonomikas sektoram, kas skaidrojams ar vairāku Latvijā jau pārstāvētu uzņēmumu darbības paplašināšanu – gan investējot iekārtās, gan radot jaunas darba vietas. Līdzīga tendence vērojama arī IKT nozarē, kur vairāki uzņēmumi turpina paplašināties.

Rīgā savu biznesa pakalpojumu centru 2023. gadā atklāja Šveices farmācijas uzņēmums “Roche”, bet Liepājā ienāca Somijas uzņēmums “Crimppi”, kas ražo dažādus instalācijas materiālus. Liepājai šis gads investīciju piesaistes ziņā ir bijis īpaši ražīgs, jo realizēti arī citi projekti. Piemēram, savu ražošanas jaudu kāpināja tādi uzņēmumi kā “Yokohama TWS”, kas ražo industriālās tehnikas aprīkojumu, un personīgās higiēnas produktu ražotājs “iCotton”.

“No realizētajiem investīciju projektiem jāatzīmē viens no vadošajiem Eiropas metālapstrādes uzņēmumiem “Marcegaglia” no Itālijas. Tas bija viens no pirmajiem gadījumiem ES, kur, sadarbojoties valsts pārvaldei, Eiropas Komisijai un citām institūcijām, izdevās juridiski korektā veidā pārņemt Krievijas kapitāla uzņēmuma “Severstal” meitas sabiedrību Latvijā,” stāsta L. Štrovalde.

Puse projektu īstenoti Rīgā un Pierīgā

“Investīciju piesaistes jomā esam spējuši nodrošināt augstu servisa kvalitāti mūsu klientiem, tostarp sadarbojoties ar valsts iestādēm, pašvaldībām, augstskolām un citiem sadarbības partneriem privātajā sektorā. Nozīmīgs faktors ārvalstu investīciju piesaistē ir pašvaldību vēlme aktīvi iesaistīties šajā procesā. Ikvienam investoram ir svarīgi apzināties, ka uzņēmums ir gaidīts un saņems nepieciešamo atbalstu ne tikai no LIAA, bet arī no vietējās pašvaldības,” piebilst L. Štrovalde.

Vairāki nozīmīgi projekti identificēti ar LIAA ekonomisko pārstāvniecību ārvalstīs palīdzību. Kopumā LIAA ir ekonomiskās pārstāvniecības 20 valstīs, kuras sniedz atbalstu Latvijas eksportētājiem un strādā investīciju piesaistes jomā. Lai celtu pārstāvniecību kapacitāti investīciju piesaistes jomā, 2023. gadā papildu cilvēkresursi tika piesaistīti pārstāvniecībām Vācijā, Norvēģijā un Zviedrijā.

No realizētajiem 46 projektiem 24 ir Rīgā un Pierīgā, 12 Kurzemē, četri Vidzemē, bet pa trīs projektiem realizēts Latgalē un Zemgalē. Pārstāvētas tādas nozares kā bioekonomika (12 projekti), IKT (10), viedā enerģētika (7), fotonika un viedie materiāli (6), biomedicīna (3) un citas nozares.